Jak pečovat o interiérové žaluzie

Žaluzie jsou interiérovým doplňkem umístěným na vnitřní straně okenního křídla a plní mnoho funkcí. V prvé řadě stíní, dále poskytují více soukromí, před nechtěnými pohledy a také dotváří design interiéru. Ovšem jako každý prvek v interiéru je potřeba žaluzie pravidelně ošetřovat a kontrolovat. A jaká je správná údržba žaluzií?

Žaluziím hrozí především prach, usazující se na lamelách žaluzie nebo mechanické poškození. Na čištění lamel lze používat všechny druhy čisticích prostředků, které jsou ředitelné vodou. Nikdy nepoužíváme jakékoliv drátěnky, přípravky s drobnými částečky písku nebo organická ředidla.  Zjistíme-li mechanické poškození, je vhodné kontaktovat svého dodavatele žaluzií, jelikož si oprava většinou vyžaduje servisní zásah.

Péče o horizontální žaluzie

V praxi jsou nejčastěji používaným typem žaluzií. Jsou oblíbené pro svou nenáročnou údržbu, která spočívá v čištění lamel od prachu. Lamely uzavřeme do krajní polohy a pomocí hadru či vysavače s nástavcem lamely očistíme. Poté lamely řetízkem přetočíme a celý proces opakujeme. Jednou za čas zkontrolujeme stav lamel, silonů nebo textilních pásek a krytek.

Jak na vertikální žaluzie

Také u vertikálních žaluzií není potřeba velké a pracné údržby. Lamely čistíme buď vlhkým hadrem, nebo vysavačem, stejně jako u horizontálních žaluzií. Při větším znečištění se obraťte na prodejce, ten dokáže zajistit specializované čištění za rozumnou cenu. Čištění lamel je prováděno na špičkovém stroji, který lamely čistí, suší a impregnuje.

Ostatní žaluzie

Látkové skládané žaluzie - základem těchto žaluzií nejsou lamely, ale skládaná tkanina a svým složením se podobá spíše roletám.  Základním materiálem pro plisované tkaniny je polyester. Velmi žádané jsou tkaniny s hliníkovou vrstvičkou na venkovní straně. Běžná údržba spočívá v použití prachovky nebo vysavače s nástavcem. Při větším znečištění je možné většinu tkanin ručně vyprat.

Žaluzie z přírodních materiálů – dřevěné lamely a jiné přírodní části zastínění čistíme vždy suchou cestou. Voda by mohla způsobit nevratné barevné či tvarové změny. Čistíme prachovkou nebo měkkým hadříkem. Výjimkou jsou bambusové žaluzie, které zvýšenou vlhkost snesou a tak při údržbě můžeme vodu použít bez obav.